• list 01
  • listy 01
  • listy 02
  • sad 01

Je to nesnášenlivost nebo přecitlivělost na určitou složku z potravin.
Vyskytuje se asi u 70 % lidí a její nejčastější příčinou je náš životní styl, jednostranné stravování s velkým množstvím alergenů, ale i komplexní narušení střevní mikroflóry léky, hlavně antibiotiky.

Proto pokud již delší dobu pozorujete zdravotní obtíže bez zřejmé příčiny, a to zejména týkající se trávení, je vhodné uvažovat o vyšetření.

Příznaky potravinové intolerance:

Akné, atopický ekzém
Akutní nebo chronické stavy úzkosti
Astma
Bolesti hlavy
Celiakie – přecitlivělost na lepek
Problematika imunity
Deprese
Gastritida
Hyperaktivita
Chronický únavový syndrom
Migréna
Nadváha
Nadýmání
Nespavost
Noční pocení
Oslabená imunita
Porucha pozornosti
Poruchy spánku
Problémy s váhou
Průjem, zácpa
Zadržování vody
Zánětlivé onemocnění střeva
Záněty průdušek

bread 2218232 340

Vyšetření na potravinové intolerance probíhá pouze na základě vyhodnocení protilátek z krve, stačí k tomu jeden krevní odběr. Výsledky poté slouží k celkové analýze a vytvoření eliminačního jídelníčku, kdy je potřeba vyřadit problematické potraviny alespoň na dobu 2–3 měsíců. Úleva by měla přijít zhruba do třech týdnů, ale je potřeba zdůraznit, že nastolená změna by měla být vždy konzultována s odborníkem, aby nedošlo k nutriční či mikrosložkové podvýživě. Vyřazené potraviny je vždy potřeba adekvátně nahradit a celý jídelníček tak opět vyladit. 

Problematické potraviny můžou být například mléko a mléčné výrobky, sója, brambory a další lilkovité rostliny (rajčata, papriky, lilek), pšenice, hovězí maso, vepřové maso, pomeranče, káva, kukuřice, vejce, kvasnice

Jak to celé probíhá?

Objednáte se k nám na vstupní konzultaci - Nutriční poradna, Poliklinika Mazurská, 4. patro. Probereme s Vámi nutriční anamnézu dle Vašich konkrétních zdravotních obtíží a poskytneme podrobné informace k laboratorním odběrům a testovacím balíčkům týkajících se potravinových intolerancí. Na základě získaných informací Vám doporučíme a Vy se rozhodnete pro některou z variant testovacích balíčků, konkrétní balíček následně objednáme u příslušné laboratoře.

Balíčky testovacích sad: 
Balíček A potravinové intolerance sada 58 potravin
Balíček B potravinové intolerance sada 108 potravin
Balíček C potravinové intolerance sada 216 potravin
Balíček D histaminová intolerance 

Barevně si vytisknete a vyplníte ŽÁDANKU a dojdete si s ní na odběr krve - seznam odběrových míst EUC LABORATOŘ. Není nutné se předem objednat. Odběry krve se provádějí většinou v ranních hodinách nalačno (po asi 12hodinové pauze od posledního jídla), u sedícího pacienta většinou z loketní žíly. Večer před odběrem nejezte tučná jídla a nekonzumujte alkohol. Před odběrem ráno můžete pít pouze vodu či neslazený čaj, vyvarujte se větší fyzické zátěži.

Po odběru - výsledky z imunologie, tedy výsledky testů potravinové intolerance, se Vám zašlou e-mailem do 10 pracovních dnů od realizovaného laboratorního odběru společně s tzv. "rotační dietou". To je komplexní nutriční plán, který pro Vás vypracujeme, a ve kterém máte rozepsané pro Vás vhodné a nevhodné potraviny. Rotační dieta se vždy dodržuje po dobu 3 měsíců a do jídelníčku se vybírají potraviny, které v testu vyšly bez negativní reakce na Váš imunitní systém. Postupně se přidávají další potraviny. Je důležité podotknout, že se vždy pracuje s každým klientem individuálně, dle jeho zdravotních potíží.

První viditelné zdravotní změny by u Vás měli nastat cca 2 týdny od počátku změny Vašich stravovacích návyků.
Kontrolní konzultace se doporučuje po 2 týdnech od počátku rotační diety, kdy je nutné opět zhodnotit Váš zdravotní stav a nastavit případné změny v jídelníčku.
Závěrečná kontrola je pak za 3 měsíce od odběru v laboratoři, kdy se celkově zhodnotí Váš zdravotní stav včetně měření a vážení.

 

Naši partneři

Joomla templates by a4joomla