• list 01
  • listy 01
  • listy 02
  • sad 01

játraVšichni víme, že se játra poškodí, když je hodně napájíme alkoholem. Také, jestli-že máme najednou nějak nažloutlou pokožku, respektive oči, tak s játry něco asi není v pořádku a je nutné navštívit lékaře. To jsou však už hraniční stavy a běžné přetížení jater a s nimi spojené problémy si člověk obvykle nepřipouští.Játra si ale musíme opečovávat. Je to naše osobní čistička a chemička. Každou vteřinu v nich proběhne na 500 chemických reakcí, proteče litr a půl krve. Tento orgán filtruje krev od toxických látek, kontroluje hladinu cukru v krvi, proměňuje uhlohydráty, bílkoviny a tuky, vyrábí různé enzymy a žluč. Při určitých stavech se dokonce účastní krvetvorby. Produkují lipidy - cholesterol, fosfolipidy, lipoproteíny a několik životně důležitých bílkovin krevní plasmy. Také hospodaří s vodou a minerály a vytváří zásoby glukózy, vitamínů A, D, E, K, B12, železa a mědi. V játrech se zachycují a rozkládají různé bakterie, plísně, parazity, staré červené krvinky a buněční zbytky.

99% všeho, co vypijeme a sníme, játra musí zpracovat, chemicky rozložit na látky, které pošlou krví dalším orgánům, nebo je vytřídí do odpadu přes žlučník a ledviny, anebo uloží pro pozdější potřebu. Proto třeba nehubneme hned, jak začneme cvičit - v játrech máme zásoby glukózy.

Určitě jste se setkali s názorem, že detoxikace není nutná, že je to jen módní vlna, neboť játra sama detoxikují naše tělo prakticky bez přestání. Pokud je opravdu nepřetěžujeme a jsme ještě relativně mladí, strava a vyhýbání se zbytečným lékům, alkoholu a kofeinu, postačí. Játra se regenerují sama. Ale jednou taky dojdou k bodu, kdy potřebují generálku.

Dle čínské medicíny je jejich čas mezi 1. a 3. hod. ráno (tehdy naštěstí povětšině všichni tvrdě zařezáváme) a v roce jsou nejvíc zatěžované v únoru a březnu. Slyšeli jste o jarní únavě, že?

Pokud játra nejsou v pořádku, v našem těle se může kazit prakticky cokoliv, co se týče trávení, metabolismu a zejména imunity. Výsledkem jsou pak kruhy pod očima, problémy s pokožkou, hořká chuť v ústech, plynatost, nafouklé břicho, neustálá únava, letargie, nerozhodnost, také deprese. Oteklé klouby, bolesti v kyčlích nebo anémie. Migrény anebo bolesti v pravém podžebří, rameni, horní části paže anebo zad. Svést na ně můžete též různé emocionální výbuchy, agresivitu, nenávist a třeba žárlivost, pokud to není vaše pravá povaha.

Tyto signály neznamenají, že si dáme o šálek kávy denně více, polkneme obden brufen, prášky na uklidnění anebo přestaneme jíst zeleninu, o které si myslíme, že nás nadýmá. Játra můžou být plná žlučových (intrahepatických) kamínků a také parazitů, v našich podmínkách zejména motolic. Je prostě načase začít se o játra, a teda o sebe, trochu starat. Než navštívíme odborníky na detox a na výživu, kteří nám doporučí vhodný postup, či už přírodní anebo pomocí doplňků, můžeme udělat základní úpravy jídelníčku.


Játra

Aspoň dva měsíce bychom se měli opravdu snažit nepožívat:

žádný alkohol

hovězí maso

mléko a veškeré mléčné výrobky (tím pádem téměř žádné hotové sladkosti)

smažené

chemické léky

bílou fazoli

hrách

červené/bílé zelí, i kysané

polotovary

A naopak, maximálně se cpát:

mrkví

červenou řepou

sójou

celerem

listovou zeleninou

brokolicí

(trochu mírněji) vlašskými ořechy a kešu

avokádem

olivovým olejem (dělat na něm třeba volské oko)

Z bylinek jsou vhodné:

ostropestřec mariánský

zeměžluč

kořen pampelišky

vlaštovičník

měsíček lékařský

Jelikož nemoce, jež nejsou vrozené, souvisí hlavně s (nevhodnou) výživou, ale také vždy i s psychikou, nezapomínejme, že hněv, zloba a závist, zlopřejnost naše játra rozhodně oslabí.

Dobrá zpráva je, že naše játra mají úžasnou schopnost regenerace a jejich cílenou detoxikací se dá mnoho závažných potíží odstranit. Preparátů a metod je mnoho, dá se opravdu vybrat s ohledem na  další nemoce těla.

Jak jste na tom s játry, se můžete okamžitě dovědět také u nás při vyšetření živé kapky krve, kterou si prohlédnete zvětšenou 1500x v temném poli mikroskopu, anebo skenováním parazitů a patogenních mikroorganismů obecně na certifikovaném švýcarském přístroji F-scan.

Mgr. Hilda Suchová

Naši partneři

Joomla templates by a4joomla