• list 01
  • listy 01
  • listy 02
  • sad 01

Co je to?

Je to stav, kdy se přes střevní stěnu dostanou do krevního oběhu látky, které by se tam dostat neměly (molekuly potravy, bakterie atd.).

Kdy vzniká?

Střevní sliznice normálně vstřebává jen tělu prospěšné látky. Když neustále jíme potraviny, které ji dráždí, anebo když dostaneme nějakou střevní infekci, když bereme antibiotika, když se neumíme vypořádat se stresem - dochází k poškození střevní výstělky. Imunitní buňky, které jsou ve střevě a hlídají, aby přes střevní sliznici neproniklo nic škodlivého, tehdy vylučují cytokiny, které spouští a udrží zánět jako obrannou reakci.

Poškozenou sliznici se náš imunitní systém snaží opravit. Prostor mezi střevními buňkami se postupně rozestupuje a mezerami pronikají molekuly nestrávené potravy, plísně, kvasinky, bakterie a viry. Dále se do krve dostanou různé toxické látky včetně těch, které produkují patogenní bakterie ve střevech. Vše se poté roznáší do celého těla, ukládá různě v orgánech a tam dále stimuluje náš imunitní systém, který se toho snaží zbavit.

Jaký je následek?

Minimálně vyšší nemocnost a únava, samozřejmě. Organismus neustále bojuje proti zánětu ve střevě a navíc proti metabolickému odpadu v krvi. Na to potřebuje náš imunitní systém minerály, stopové prvky, aminokyseliny atd. a teda je spotřebovává ve větší míře. Navíc dochází k tomu, že hodně výživných látek se naopak nevstřebá vůbec. Již před 10 lety bylo prokázáno, že zvýšená propustnost střevní stěny hraje důležitou roli v rozvoji zánětu tlustého střeva a Crohnovy choroby. Mnozí doktoři vidí souvislost propustného střeva s diabetem, s problémy se štítnou žlázou, depresemi, úzkostí, autismem, jaterními nemocemi a krevním oběhem anebo třeba psoriázou.

Jak můžeme vědět, že naše střeva nejsou v pořádku?

Bolesti břicha, nadýmání, křeče, zácpy anebo průjmy, kožní problémy, kašel neznámého původu – to jsou velice jasné příznaky, které obvykle přehlížíme. U nesnášenlivosti lepku a různých potravinových alergií je propustnost střev enormní. Všechny vyjmenované potíže můžou chybět, a člověk je třeba „jen“ hodně unavený, rozbolavělý, častěji nemocný.

Existuje nějaký test na zjištění, jak na tom jsme?

Nejsnazší a nejméně invazivní je test kapky krve v temném poli (také známý jako darkfield test), výsledek je vidět hned a velice jasně. Není hrazený pojišťovnami, dělají ho soukromé výživové poradny. Samozřejmě, zánět ve střevě zjistí také kolonoskopie, biopsie střeva.

Co s tím?

Pokud trpíme na nějakou intoleranci anebo alergií na potraviny, znamená to, že ve střevech probíhá zánětlivý proces vždy, když je konzumujeme. Proto je primární, abychom se těmto potravinám vyhýbali, dokud naše špatné reakce přetrvávají. Jaké to jsou reakce, nemá smysl popisovat. Téměř cokoliv, všichni známe ty základní – kašel, rýma, nadýmání, průjem, vyrážka, ale mezi méně známé reakce na jídlo jsou třeba svalové křeče a otoky kloubů, bolesti hlavy, poruchy spánku, deprese, úzkosti. U alergií nastupují projevy v řádu několika minut, u intolerance to můžou být i tři dny. Například bolest hlavy při intoleranci na mléčné výrobky nastoupí běžně až druhý anebo třetí den.

  1. Pít opravdu dostatek čisté vody, neslazené bylinkové čaje.
  2. Vyřadit podezřelou potravu (i nápoje, doplňky, samozřejmě chemikálie v potravinách).
  3. 2 x ročně si udělat očistnou kúru. (Dle vlastního výběru, každá má nějaký efekt, úžasné výsledky má třeba křemelina spolu s antiparazitárním ořešákem.) Při ní doporučuji omezit (nejlépe na určitou dobu vyloučit) lepek, polysacharidy obecně a mléčnou bílkovinu a laktózu.
  4. Doplňovat bakterie, které ve střevech normálně mají a musí být (probiotika), v některých případech i enzymy.
  5. Do jídelníčku zařadit potraviny, které mají blahodárný vliv na střevo (třeba lněná semínka, hodně vlákniny). Také zařadit stravu bohatou na enzymy (syrovou stravu).
  6. Pro podporu hojení střevní sliznice je vhodné několik týdnů brát kvalitní aloe vera gel.
  7. Naučit se zvládat stresové situace, vyřešit problémové vztahy, pěstovat ty přátelské, laskavé.

Naši partneři

Joomla templates by a4joomla